Pan Osudový nebo Božský....aneb jak nám tito muži zamíchají životem, část 1.

18. června 2015 v 22:25 | web |  Vše pro milenky

Spojila jsem pár pro mě docela zajímavých článků z internetu, které se týkají tématu mého blogu a hlavně mě samotné. Tak snad to bude zajímavé i pro někoho jiného. Myslím, že to stojí takto za zveřejnění.

Zeny.e15.cz

Pan Osudový

V životě člověk potká řadu protějšků, ale opravdu zamilovat se může jen párkrát za život - obvykle dvakrát nebo čtyřikrát. Proto je namístě mluvit o osudových láskách. Záhadnou osudovost psychologové vysvětlují dvěma způsoby.

Často se za osudové lásky považují vztahy neopětované nebo nenaplněné. "Je to proto, že člověka, po němž toužíme a je pro nás nedostupný, máme tendenci si idealizovat. A takový ideál nekonfrontovaný s realitou má skutečně dlouhou životnost," říká Zuzana Lišková.

Někdy se jako osudový označuje také vztah, kdy citová angažovanost jednoho neúměrně a dlouhodobě převyšuje angažovanost druhého. A často se v případě "osudových" jedná o protějšky, s nimiž nás pojí nějaký silný zážitek, který se nám hluboce vryl do paměti. A je logické, že čím jsou naše zážitky spojeny se silnějšími emocemi, tím více si je pamatujeme: ať pozitivní, nebo negativní - viz třeba pan Božský ze Sexu ve městě.

"Domnívám se, že pro každého člověka existuje na světě několik vhodných partnerů pro život, ne jen jeden jediný, ale ne všichni máme to štěstí, že ho potkáme. Každopádně i pokud ho máme, nikde není napsáno, že právě s tímto člověkem prožijeme zbytek života. V každém vztahu - i v tom sebeosudovějším - záleží totiž primárně na obou partnerech, jak se o něj budou starat a jak ho budou hýčkat," upozorňuje Martina Trojanová.

Ona.idnes.cz

Když máme splín, s něhou na něj vzpomínáme, tu představu si v sobě hýčkáme a sníme o tom, jaké by to asi bylo, kdybychom tehdy zůstaly s ním. Jednou za čas se ozve a když pípne esemeska s jeho jménem, na pár vteřin se nám zastaví srdce a musíme se párkrát zhluboka nadechnout.

Tenhle osudový muž je vysněný ideál. Chovaly jsme k němu hluboké city, ale on byl vždycky svým způsobem nedostupný, prokluzoval nám mezi prsty, nemohly a nemůžeme ho mít. A tím pádem nás stále láká.

Zdroj: http://ona.idnes.cz/osudovy-muz-neda-zenam-spat-ani-po-letech-on-sam-je-pritom-v-pohode-1cn-/vztahy-sex.aspx?c=A100419_220843_ona_vztahy_abr

Nenaplněné vztahy přitahují

Podle psychologů se takhle osudovými stávají muži, s kterými jsme neprožily úplně klasický vztah. Na počátku to možná vypadalo pěkně, byly jsme zamilované a stavěly jsme si vzdušné zámky, ale ve finále ten vztah nikdy neskončil obvyklým způsobem. Bylo tam něco, jakási až osudovost (na kterou my ženy často dáme), proč spolu nemůžeme být, například proto, že on měl vážnou známost, vy jste musela odjet pryč, byla jste příliš mladá...

Ten vztah jednoduše nevyústil v normální každodenní partnerství, při kterém bychom zjistily, že nám onen muž leze na nervy neustálým sledováním fotbalu, že doma nehne prstem a ještě čeká, že přesně v šest bude na stole teplá večeře, což nás vytáčí tak, že dostane ze škatulky "doživotně neodolatelný" rychlý vyhazov.

"V psychologii se tomu říká efekt Zeigarnikové. Tahle sovětská psycholožka vyzkoumala, že neukončené činnosti i vztahy v nás zůstávají jako něco, co se nám nepodařilo naplnit, a tak máme automaticky sklon daný tvar v případě možnosti dokončit," vysvětluje psycholog Petr Šmolka.

Svou roli hraje také to, že si dotyčného muže idealizujeme, promítáme si do něj svoje představy. Na piedestal ho mnohdy staví i ona pomíjivost - objeví se a po čase zase zmizí. Působí to, až jako by si s námi zahrával.

Nejsou to tedy vlastně bezcitní "hajzlíci", kteří si s námi jen tak hrají?

"Když se vám takový muž pořád míchá do života, je jasné, že i vy pro něj máte nějaké kouzlo. Líbíte se mu, ale do partnerského života vás nechce. Zjeví se, zjistí, že to klapat nebude, a zase zmizí. Takoví muži si ale neuvědomují, že pro ně je to jednodušší - náhodou jede kolem, zastaví se, dají si večeři. On je v pohodě, ale žena to hned emočně řeší," popisuje odbornice na vztahy Marta Boučková.

Proč s námi i v hluboce dospělém věku setkání s našimi muži typu bumerang dokáže tak zamávat? Proč se pak nějakou dobu chováme jako zastydlé puberťačky? Důvodů je několik. I za iracionálním jednáním totiž můžete hledat mozek. Daná osoba nám připomene hezkou dobu a příjemné pocity, které jsme s ní prožívali. A kdo by si podobný milostný doping nechtěl zopakovat znovu a znovu?

Mnohdy k božské auře stále se vracejícího muže přispívá i to, že se dotyčný dovede zjevit v okamžiku, kdy nejste úplně šťastná či spokojená. "Kolikrát mi klientky vyprávějí, že tohoto 'svého' potkají tak jednou za deset let a vždycky se trefí do období, kdy na tom nejsou dobře," říká psycholožka Boučková. "To, jestli jeho kouzlu podlehnete, totiž záleží také na tom, jestli jste se stávajícím partnerem spokojená. Když ne, tak takové setkání s vámi zamává.

Přitom vypořádat se s takovými muži není dvakrát těžké. Když totiž vztah s ním posunete o level výš - ve skutečný vztah se vším všudy, či se za něj dokonce vdáte, v ten okamžik jeho éra zbožštění skončí. Každodenní provoz a starosti nepřežije. Nebo podle vás k božské auře patří pohozený mokrý ručník v posteli, pivní sedánky s kamarády, složenky, dohadování o výchově dětí a rekonstrukci koupelny?

"Podle mne by snad měla být zavedena přímo povinnost alespoň několikaměsíčního soužití s takovým mužem pod jednou střechou. Vztah by se naplnil a uzavřel a už by nás do budoucna neohrožoval," tvrdí Šmolka.

Tak jako si při bolesti hlavy vezmete růžovou pilulku, na splíny a pro pocit, že jste stále atraktivní a žádaná, je fajn mít po ruce muže, z kterého vám ještě po letech zrudnou tváře. Jen jakou prášků - pozor na podstatnou věc, při nadužívání hrozí předávkování!

Zdroj: http://ona.idnes.cz/osudovy-muz-neda-zenam-spat-ani-po-letech-on-sam-je-pritom-v-pohode-1cn-/vztahy-sex.aspx?c=A100419_220843_ona_vztahy_abr 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama